NEUM, Bosna i Hercegovina – Više od devedeset nastavnika/ca, kreatora/ica politika i mladih graditelja/ica mira iz 15 partnerskih gradova okupilo se u Neumu od 11. do 14. maja na Forumu za izgradnju mira koji označava prekretnicu u pristupu obrazovanju za mir u Bosni i Hercegovini. Po prvi put, obuka za intervenciju posmatrača ulazi u škole, na bihaćkom univerzitetu pokreće se Centar za pedagogiju mira, a šest univerziteta ugrađuje sadržaje o miru u 30 nastavnih predmeta.
Forum je zajednički organizovan u okviru portfelja „Mladi za inkluziju, jednakost i povjerenje" (Y4IET) te „Zbližimo se 4", uz podršku Fonda Ujedinjenih nacija za izgradnju mira i Ambasade Italije u Sarajevu. Okupio je univerzitete, škole, ministarstva, općine i mlade ambasadore/ice mira kako bi zajednički zacrtali konkretne puteve za ugradnju obrazovanja za mir i intervencije posmatrača u obrazovni sistem zemlje – od osnovnih škola do univerziteta.
Od obuke do sistemske promjene
Dvadeset pet facilitatora/ica iz programa obuke trenera/ica sada su u poziciji da podrže 100 partnerskih škola, uključujući Policijsku akademiju, u integraciji intervencije posmatrača u njihove godišnje planove. Cilj je kaskadno obučiti 2.500 nastavnika/ca.
UNFPA obrazovni materijali o intervenciji posmatrača bit će distribuirani u svih 100 škola kako bi podržali podizanje svijesti i pozitivno učenje o ponašanju među djecom i mladima.
„Prekretnica je u tome što su ove obuke obavezne. Ne tražimo od škola da se prijave – radimo s njima kako bi obrazovanje za mir postalo dio načina na koji sistem funkcioniše. U Neumu sam vidio mlade ambasadore mira kako sjede za istim stolom s predstavnicima ministarstava i dekanima univerziteta i zajedno kreiraju radni plan. To je ono čemu je ovaj program oduvijek bio namijenjen – povezati energiju mladih s institucionalnom posvećenošću," rekao je Samid Šarenkapić, programski analitičar za mlade u UNFPA Bosna i Hercegovina.
Pedagogija mira ulazi u univerzitetske nastavne planove
Forum je također dokumentovao značajan napredak na univerzitetskom nivou. Pedagoški fakultet u Bihaću uspostavlja Centar za pedagogiju mira – vodeću inicijativu koja će uključivati novi studijski program. Partnerski univerziteti u Banjoj Luci, Bihaću, Mostaru, Sarajevu i Zenici integrišu sadržaje o obrazovanju za mir u 30 univerzitetskih predmeta do kraja godine. Novi izborni kursevi o pedagogiji mira pokrenut će se u Mostaru i Zenici, dok će Bihać uvesti obavezan predmet.
U narednom periodu, partnerski gradovi razvijat će programe bratimljenja gradova, nastavnici/e su validirali/e Plavu knjigu gamificiranog obrazovanja – koja donosi interaktivno učenje o miru u učionice – a mladi ambasadori/ce mira vodit će zagovaračke kampanje širom zemlje. Planirane su i sesije obuke za Specijalne olimpijske igre u 40 škola do 2027. godine, s fokusom na uključivanje inkluzivnog sporta u nastavu tjelesnog odgoja na nivou osnovnih i srednjih škola.
Forum u Neumu potvrdio je ono što su učesnici/e već osjećali/e u svojim učionicama, predavaonicama i zajednicama: obrazovanje za mir u Bosni i Hercegovini više nije projekat. Postaje sistem.
Ovaj Forum organizovan je u okviru projekta „Mladi za inkluziju, jednakost i povjerenje" (Y4IET), koji finansira Fond za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, te projekta „Zbližimo se", koji finansira Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije, putem inicijative Bando Balcani i Ambasade Italije u Bosni i Hercegovini.
